Amatör TelsizcilikMakaleler

Yeni Mevzuata Göre Amatör Telsiz Belgesi Nasıl Yenilenir

Bilindiği üzere Amatör Telsiz Lisansları 10 yılda bir yenilenmektedir. Yaşadığımız pandemi nedeniyle KEGM belge yenileme işlemlerinde bizlere büyük bir kolaylık sağlayarak postane ya da bankaya gitmeden işlemlerimizi mail ve telefon ile halledip yeni belgemizi bizlere ulaştırıyor. Yenileme sürecini buradan sizlerle paylaşıyorum.

  1. KEGM sitesinden belge yenileme formunu indirip yazdırıyoruz. Doldurup imzaladıktan sonra tarayarak ya da telefonla net bir fotoğrafını çekiyoruz.
  2. Edevlet üzerinden adli sicil kaydımızı pdf formatında indiriyoruz.
  3. 1 adet vesikalık fotoğrafı tarıyoruz ya da net bir fotoğrafını çekiyoruz.
  4. Eski amatör telsizcilik belgenizi tarıyoruz ya da net bir fotoğrafını çekiyoruz.

Bu dört evrakı ekleyerek [email protected]    adresine belge yenileme talebimizi belirten bir mail atıyoruz.  Mail attıktan sonra kurumdan size konuyla ilgili telefonla ya da eposta ile dönüyorlar ve adınıza borç tahakkuk ettirildiğini bildiriyorlar. Akabinde KEGM E-Hizmetler sayfasından E-devlet şifrenizle giriş yapıp Amatör Telsiz Borç sorgulama kısmından tahakkuk ettirilen borcu kredi kartınız ile ödeyerek işlemi tamamlıyorsunuz. Sonrasında ödemeyi yaptığınıza dair telefon ya da eposta ile kuruma bilgi veriyorsunuz. Burada özellikle belirtmek istediğim bir husus var. Online ödeme sadece kredi kartları ile yapılabiliyor. Maaş kartı vb kartlar ile ödeme yapılamıyor. Bu hususa dikkat ediniz. Şayet ödemeyi banka aracılığı ile yapacaksanız Vakıflar Bankasında vezneye KEGM Borç Tahakkukum var ödeme yapacağım diye belirtiyorsunuz. Kurumsal kısmından bakmalarını isteyeceksiniz. Referans numarası sorarlar ise TC Kimlik numarasınız veriyorsunuz.  Ancak pandemi sürecinde işlerin daha sağlıklı ve riske girmeden kolaylıkla yapılması hedef alındığından bankaya gitmeden ödeme yapmanız daha uygun olacaktır.

Tüm işlemler bittiğinde size sms ve mail ile bilgilendirme geliyor.Bu noktadan sonra elektronik ortamda yeni amatör telsiz belgenizi ve yurtdışında kullanabileceğiniz HAREC belgenizi gönderilen linkten indirebiliyorsunuz. Akabinde amatör telsiz belgeniz ptt kargo aracılığı ile adresinize gönderiliyor.

Takıldığınız bir konu olursa KEGM yetkilileri ile çekinmeden görüşebilirsiniz. Kendileri işlemler konusunda çok yardımcı oluyorlar.

 

Kaynak
TA2AEC

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu